صدای سخن عشق

پاییز پرستوی سفید

پاییز پرستوی سفید


مدتی است که منتظر بودم در فرصتی مناسب دیدگاهم را در مورد “پاییز پرستوی سفید” برایتان بفرستم.. اکنون می بینم چه فرصتی بهتر از بودن در پیشگاه امام مهربانی ها…گویی این کتاب انقدر برایم تقدس پیدا کرده و به موجودی عزیز و دوست داشتنی تبدیل شده که جز حضور در این چنین مکان مقدسی نمی توانستم درباره این کتاب والا سخن بگویم.
دیدار من با پاییز پرستوی سفید، قبل از انکه حتی به دست خود نویسنده اش برسد، دیداری شکفت انگیز بود و گویی از همان نگاه اول جایش را در روح و قلبم باز کرد. هر چند هنوز نخوانده بودمش اما حسی عجیب من را به این کتاب پیوند می داد. زمانی که شروع به خواندنش کردم رفته رفته این حس تبدیل به پیوندی عمیق شد به طوری که حتی یک لحظه هم نمی توانم آن را از خود دور کنم.
شاید در نگاه اول کمی عجیب باشد …اما در واقع در تمامی متن کتاب که برآمده از روح لطیف و قلب مهربان نویسنده آن است، به وضوح لحظه های ناب زندکی را می بینیم. لحظه هایی که شاید فقط در زندگی هر کس تنها یک بار پیش بیاید و آن را با فردی از جنس محبت تجربه کند.
داستان اهلی شدن، عشق، مهربانی و وفا که زیباترین و شورانگیز ترین صحنه ها را در این کتاب خلق کرده است، حاکی از شخصیت والای نویسنده خود کتاب نیز هست. براهیمایی که وجودش سرشار از محبت است و اهلی شده ی جیرانست، سعی می کند اکنون که لبریز از این عشق است و در پرتو دوست به زر نابی تبدیل شده، بر تمامی محیط اطرافش تاثیر بگذارد. گویی مغناطیس این عشق آسمانی بر تمامی داستان تاثیرگذار است، به طوری که حتی دردها و رنج ها و ناهمواری های محیط را در خود حل می کند و همگی افراد داستان از آن بهره ای می برند. به علاوه، تاثیر این محبت و دوستی زیبا بر روح و جان براهیما به نحوی است که حتی پس از گذر سالیان بسیار او را به نوشتن این خاطرات ترغیب می کند و این چنین اثری با شکوه می آفریند.
سبک ساده، روان و نوشتار بسیار صمیمی این کتاب، خواننده را به خوبی باخود همراه می کند و او را به دنیایی خیال انگیز و در عین حال واقعی می برد. دنیایی که سرشار از شادی و در عین حال غم است و نویسنده با قلم پر توان خود سعی در توصیف ان به بهترین نحو دارد.
شاید بتوان گفت رمان پاییز پرستوی سفید تفسیر این بیت زیبای حافظ شیرازی باشد:
از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر
یادگاری که در این گنبد دوار بماند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.